Тема. Ділення на десятковий дріб.
Мета: навчити учнів виконувати ділення на десяткових дріб, а також розв’язувати задачі на використання десяткових дробів; виховати самостійність, уважність, активність;  розвинути логічне мислення.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Вид уроку: бесіда.


Хід уроку
І. Організаційна частина.
Заходжу в клас. Вітаюсь з учнями. Перевіряю готовність класу до уроку: чи волога ганчірка, чи є крейда.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
Хто хоче піти до дошки виконати ділення двох натуральних чисел.
Добре, а тепер поясни.
Пояснення. Поділимо 3 на 4. Очевидно, частка дорівнює 0, а остача – 3. Остачу 3 роздробляємо в десяті, дістанемо  . Ділимо десяті частини на 4, у частці дістанемо 7 десятих, а в остачі 2 десятих. Роздробляємо цю остачу на соті, дістанемо 20 сотих. Ділимо соті частини на 4, в частці матимемо 5 сотих, а в остачі 0.

IІІ. Пояснення нового матеріалу.
Нехай нам треба поділити 25,662 на 5,64. Зробити це не так просто. Спробуємо звести цей випадок до відомого тобі ділення на натуральне число. Для цього пригадаємо основну властивість ділення: якщо помножити ділене і дільник на одне й те саме натуральне число, частка не зміниться. Вважатимемо, що ця властивість справджується і для десяткових дробів.
Тут нам треба помножити ділене і дільник на таке число, щоб дільник став цілим число натуральним числом. Таким множником буде 100, оскільки 5,46 • 100 = 546. При цьому 25,662 • 100 = 2566,2. Зверни увагу, що ці самі числа будуть і тоді, коли у діленому і дільнику перенести кому на два знаки вправо.
Отже, ділення на десятковий дріб ми звели до відомого вам випадку – до ділення на натуральне число:
25,662 : 5,46 = 2566,2 : 546 = 4,7.
Щоб поділити десятковий дріб, досить у діленому і дільнику перенести кому вправо на стільки знаків, скільки їх у дільнику, а потім виконати ділення як на натуральне число.
А тепер давайте усно виконаємо такі вправи:

2,4 : 0,3 = 8
2 : 0,5 = 4
12,5 : 0,5 = 25
0,48 : 0,12 = 4
3,6 : 0,06 = 60
64 : 0,8 = 80


№825.б)
Виконай зазначені дії і перевір відповіді:

3,5 : 0,04 = 87,5
87,5 • 0,04 = 3,5

18,4 : 7,36 = 2,5
2,5 • 7,36 = 18,4
16,92 : 4,23 = 4
4 • 4,23 = 16,92



№826.
Знайди наближену частку:
г) 329 : 48 з точністю до 0,01;
3,29 : 48 = 6,854 = 6,85.
д) 45,3 : 11,1 з точністю до 0,01;
45,3 : 11,1 = 4,081 = 4,08.
е) 2 : 3 з точністю до 0,001.
2 : 3 = 0,6666 = 0,667.

№827.
Знайди х, якщо:
г) 100,1 = 0,91 • х;
х = 100,1 : 0,91;
х = 110.
д) х • 0,5 = 57,5;
х = 57,5 : 0,5;
х = 115.
е) 0,0124 = 0,31 • х;
х = 0,0124 : 0,31;
х = 0,04.



Варіант 1.
1.    Обчислити значення виразу:
а) 8,7 • (16,13 – 14,5) = 8,7 • 1,63 = 14,181.
б) (13,42 – 6,62) : 4 = 1,7.
2.    Розв’яжи рівняння:
а) 1,6 • х = 4,48
х = 2,8.
б) 1,6 • (х + 0,2) = 4,48
х + 0,2 = 2,8
х = 2,6.
3.    Автомобіль за 3 год проїхав 163,8 км. З якою швидкістю їхав автомобіль?
Розв’язання.
163,8 : 3 = 54,6 (км/год) – швидкість автомобіля.
4.    Яку частину становить 8 кг від 40 кг? Від 20 кг?
Розв’язання.
8 : 40 = 0,2.
8 : 20 = 0,4.
5.    Периметр ділянки, що має форму квадрата, дорівнює 82 м. Знайди сторону квадрата. Чому дорівнює площа квадрата?
Розв’язання.
82 : 4 = 20,5 (м) – сторона квадрата.
20,5 • 20,5 = 420,25 (м2) – площа квадрата.

V. Домашнє завдання.
№825.а)
Виконай зазначені дії і перевір відповіді:
0,84 : 0,21 = 4
0,21 : 0,84 = 0,25
0,376 : 0,4 = 0,94
7,05 : 1,5 = 4,7.

№826.
Знайди наближену частку:
а) 120 : 56 з точністю до 1;
120 : 56 = 2,1 = 2.
б) 513 : 321 з точністю до 0,1;
513 : 321 = 1,59 = 1,6.
в) 12,4 : 32 з точністю до 0,1.
12,4 : 32 = 0,38 = 0,4.

№827.
Знайди х, якщо:
г) 0,3 • х = 81;
х = 270.
д) х • 0,24 = 0,132;
х = 0,55.
е) 0,7 • х = 17,5;
х = 25.

V. Підсумок уроку.
На сьогоднішньому уроці ми з вами розглянули як множити десяткові дроби. Ми повторили дії над дробами, тому я думаю що виконання домашнього завдання не буде викликати ніяких проблем.