Тема: Культурне життя в Україні в 2-й половині 1940 - початку 1950 рр.

Мета: Схарактеризувати розвиток культури України у повоєнний час. Наголосити на процесі ідеологічного наступу на українську культуру. Показати здобутки української культури в даний період.

Розвивати критичне мислення , вміння узагальнювати та систематизувати матеріал .

Виховувати в учнів інтерес до культурних надбань українського народу.

Тип уроку: Комбінований.

Обладнання: Підручник, роздатковий матеріал, документи.

Основні поняття: „Ждановщина", „лисенківщина".

Хід уроку

1. Орг. момент.

2. Перевірка домашнього завдання. Фронтальне опитування.

-        Якими методами здійснювалася радінізація на західно-українських землях?

-        З якою метою було ліквідовано УГКЦ?

-        Як би ви оцінили боротьбу ОУН-УПА  у 40-50 рр?

-        Чи можна вважати боротьбу ОУН-УПА на  західно-українських землях громадянською війною?

-        Чи було зумовлено проведення операції „Вісла"?

-        Які наслідки радінізації на західно-українських землях?

3. Актуалізація опорних знань:

-        Які зміни  в суспільній свідомості відбулися після війни?

-        Як вони могли відобразитись на розвитку культури в повоєнні роки?

4. Мотивація навчальної діяльності. Вивчення нового матеріалу:

-        Історичні умови розвитку культури в повоєнний час.

-        Розвиток освіти і науки.

-        Розвиток літератури та мистецтва.

-        „Ждановщина" в Україні, „лисенківщина".

Історичні умови розвитку культури в повоєнний час.

Вчитель, розглядаючи питання, наголошує на думці, що зміцнення тотаритарної системи відбувалося шляхом її самоконсервації та посилення контролю за суспільством. Вчитель пропонує учням доповнити інформацію , подану вчителем і записати в зошит.

Розвиток освіти і науки.

Вчитель пропонує самостійно опрацювати пункт підручника і виділити основні закономірності розвитку освіти і науки в повоєнний час. По закінченню роботи вчитель викликає одного учня до дошки, який звітує про виконане завдання. Решта доповнюють.

Розвиток літератури та мистецтва.

Вчитель наголошує на тому, що основний мистецький напрямок, в рамках якого дозволено було творити - це соціалістичний реалізм. Вчитель пропонує учня записати в зошит найбільш відомі твори українських письменників його періоду, серед них виділяє В. Сосюру, вірш якого „Любіть Україну" був засуджений радянською владою як націоналістичний. А також приводить приклади визначних діячів інших мистецьких напрямків, характеризує їхню творчість.

„Ждановщина" в Україні, „лисенківщина".

Вчитель наголошує на тому, що в повоєнний період в Радянському союзі в цілому та в Україні зокрема відбувається ідеологічний наступ сталінізму на радянське суспільство, визначаючи його причину.  Також вчитель характеризує такі поняття як „ждановщина" та „лисенківщина" , які учні фіксують в зошиті.

5. Закріплення нових знань.

Вчитель пропонує учням скласти структурно-логічну схему „Ждановщина".

 6. Пояснення домашнього завдання.

Опрацювати пар.16, готуватись до тематичної атестації.