Тема: „ Електронна пошта. Принципи функціонування ”

Мета: Навчальна:     Сформувати в учнів  знання про принципи функціонування електронної пошти, поштові стандарти, електронну адресу, використання поштових програм для роботи з поштовими повідомленнями
            Виховна:     Виховувати інтерес до навчання, любов до предмета інформатики, цілеспрямованість, бережливе ставлення до шкільного майна.
            Розвиваюча: Розвивати логічне мислення учнів, розвивати інтерес до               комп’ютерної техніки, увагу,  пам’ять.

Тип заняття: комбінований урок.

ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
1)    привітання з учнями
2)    перевірка присутності учнів на уроці
3)    призначення чергових
ІІ. Повідомлення теми та  мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Тема нашого сьогоднішнього уроку: „ Електронна пошта та принципи її функціонування ”
Тобто сьогодні на уроці ми з вами  повинні  сформувати  знання про електронну пошту, дізнатись, для чого вона призначена та як нею користуватись.
Можливо декого з вас зацікавить питання, для чого це вам потрібно?
III. Перевірка раніше вивченого матеріалу.
1.    Чи можна переміщувати файли з одного комп’ютера на інший, використовуючи мережу Інтернет?
2.     Як називається засіб, завдяки якому ви можете скопіювати інформацію на ваш комп’ютер?
3.    Чи можливий доступ до мережі Інтернет через телефонну лінію?
4.    Для чого призначені репітери?
5.    Хто такі провайдери?
6.    Що таке гіпертекст?
7.    Яку систему ми називаємо World Wіde Web або скорочено WWW?

IV. Викладення нового матеріалу.
    Усім відома схема роботи звичайної пошти: відправник кидає листа до поштової скриньки, автомобіль доставляє його до поштового відділення разом з іншими листами при вибірці скриньок. З відділення відправника лист направляється транспортом до поштового відділення адресата, потім листоноша вкладає листа до індивідуальної поштової скриньки адресата і звідти той дістає кореспонденцію. Майже так само працює і електронна пошта. Аналогом листа у цьому разі є електронне повідомлення, аналогами поштових відділень – поштові сервери, а транспорту – комп’ютерна мережа.
Кожний абонент, підключений до поштового серверу, має свою електронну адресу або, образно кажучи, поштову скриньку. Доступ до цієї поштової скриньки захищений паролем абонента. Завдяки електронній адресі можна ідентифікувати будь-якого абонента у  мережі. Абонент і сервер для обміну повідомленнями використовують кабель або звичайну телефонну лінію.
Носієм електронних повідомлень між поштовими серверами може бути мережа будь-якого масштабу. Повідомлення перед переходом з одного сервера на інший може проходити ряд проміжних серверів. Поштові сервери обмінюються повідомленнями в автоматичному режимі, при чому маршрут руху повідомлень в мережі вибирається маршрутизаторами.
Коли повідомлення надходять на сервер призначення, адресат при черговому з’єднанні із сервером одержує повідомлення про надходження пошти, тобто йому не потрібно залишати постійно включеним свій комп’ютер. Зробити це й підключитися до мережі він зможе в будь-який момент, коли побажає отримати або відправити повідомлення. Такий режим роботи, як відомо, називається off-line.
Електронна пошта з’явилася для обміну текстовими повідомленнями через мережі великої довжини. Нині засоби електронної пошти дозволяють передавати і приймати будь-які файли – виконувані, графічні, звукові, відео. Послуги E-mail стали реальною альтернативою звичайному листуванню. Відбулося це завдяки високій швидкості й надійності передавання повідомлень. За лічені хвилини повідомлення електронної пошти потрапляє до адресата, який може бути у тому самому місці або за океаном.
Швидкість передачі повідомлень обмежується в основному пропускною здатністю ліній зв’язку між комп’ютерами. Якщо комп’ютер підключається до мережі через модем і телефонну лінію, то найістотнішим чинником обмеження швидкості обміну буде якість вітчизняної телефонної лінії. Швидкість обміну може бути від 57 600 біт/с (для великих міст і сучасних АТС) до 2400 біт/с (для застарілих ліній зв’язку).
Адреса електронної пошти.
Повідомлення електронної пошти знаходить свого адресата за допомогою поштової адреси (E-mail). Ця адреса складається з двох частин, розділених значком @. Ліва частина адреси – це локальне ім’я користувача (ім’я поштової скриньки), а права частина – ім’я домену. Значок @ просто кажучи «собака», означає прийменник at («у, при»). Наприклад адресу Marina @ krok.net.ua можна прочитати буквально: скринька Marina у домені krok.net.ua. Виходячи з імені домена, можна відновити ім’я поштового серверу провайдера. Звичайно воно утворюється додаванням через точку слова mail до імені домена, наприклад: mail.krok.net.ua.
Outlook Express
Щоб користувач міг надсилати й одержувати електронні повідомлення, на його комп’ютері слід програмне забезпечення клієнта електронної пошти. Існують різні поштові програми, які мають різні можливості і призначені для роботи в різних операційних системах. Широко застосовуються поштові програми Microsoft Exchange, Outlook Express, Microsoft Outlook, Internet Mail, Eudora, Exchange Mail тощо. Часто ці програми включають до складу ОС.
Надалі ми розглянемо роботу з електронною поштою, яка виконується в програмі Outlook Express фірми Microsoft.
Отримання повідомлень.
Робота програми Outlook Express після запуску і підключення до Інтернету починається з перевірки надходження пошти. Надалі така перевірка здійснюється за умовчанням кожні 30 хвилин.
Для «ручного» отримання листів із серверу клацніть по кнопці Доставить почту на панелі інструментів або виконайте команду меню Сервис-Доставить почту. При цьому також будуть відправлені всі повідомлення із папки Исходящие.
Якщо надійшли нові повідомлення, то в правому нижньому куті вікна Outlook Express з’явиться значок конверта. Можна задати звукове сповіщення про надходження пошти. Для цього виберіть команду меню Сервис-Параметры й встановіть відповідну опцію на вкладці Общие.
Читання й обробка повідомлень
Щоб дізнатись про список листів, які надійшли на вашу адресу, досить клацнути по значку Входящие на панелі Папки або натиснути комбінацію клавіш Ctrl+1. Оберіть із списку лист, який вас цікавить, користуючись відомостями в стовпцях: От, Кому і Тема.
Отримані повідомлення можете відсортувати за будь-яким стовпцем – для цього клацніть по заголовку стовпця. Наприклад, клацання по заголовку От приведе до сортування повідомлень за відправниками.
Дані про ще не прочитані листи відображаються напівжирним шрифтом. Після читання листа шрифт змінюється на звичайний. Кількість непрочитаних повідомлень вказується в дужках поруч із назвою папки. Все це дозволяє легко орієнтуватися під час перегляду пошти.
Щоб вивести лист, який вас цікавить, на екран, клацніть мишею по значку листа в списку повідомлень (виведення вмісту листа до зони перегляду) або зробіть подвійне клацання на заголовку листа (виведення в окреме вікно).
Отже, ви отримали і прочитали лист. Назвемо основні операції, які можна виконати над отриманим листом.
    Копіювання або переміщення листа до іншої папки (виконується за допомогою команди Правка-Копировать папку або команди Правка-Переместить папку з вибором цільової папки в додатковому меню).
    Копіювання тексту листа в буфер обміну (виконується командою Правка-Крпировать; після цього можлива вставка тексту листа в будь-який обраний вами документ).
    Зберігання у файл (виконується командою Файл-Сохранить как; далі оберіть у діалозі цільову папку і введіть ім’я файла; за умовчанням буде призначене розширення файла .eml).
    Видалення листа до папки Удаленные (виконується через меню Правка-Удалить; повне видалення виконується знищенням листа у папці Удаленные).
    Друк (виконується через меню Файл-Печать; у діалозі потрібно встановити параметри друку).
Відповідь на повідомлення
Відповідь на отриманий лист найпростіше скласти таким чином.
    У списку папки Входящие позначте повідомлення, на яке слід відповісти, і натисніть кнопку Ответить на панелі інструментів.
    У вікні редагування у полі Кому вже буде проставлено ім’я одержувача, а в полі Тема – тема повідомлення, на яке готується відповідь.
    Наберіть текст повідомлення над поштовими реквізитами отриманого повідомлення. Втім, реквізити можна прибрати – це ні на що не вплине.
    Натисніть кнопку Отправить, повідомлення має потрапити до папки Исходящие. Вікно редагування закриється і активним стане вікно Outlook Express. У списку папок і позиції Исходящие в дужках з’явиться цифра 1 або будь-яка інша, що відповідає кількості повідомлень, які відправляються.
    Клацніть по кнопці Доставить почту на панелі інструментів або натисніть клавіші Ctrl+M.
    Якщо ви не підключені до Інтернету, з’явиться повідомлення «Вы работаете в автономном режиме. Хотите подключится к сети?». Натисніть кнопку Да, після чого відкриється інформаційне вікно Outlook Express і зверху – діалог Удаленное соединение.
    Підключіться до Інтернету за допомогою вже добре відомих вам дій. Повідомлення буде відправлене на поштовий сервер відразу після підключення.
Якщо програмі Outlook Express не вдалося встановити з’єднання і відправити повідомлення, то повторних спроб програма не робитиме. Відкрийте паку Исходящие і переконайтесь у тому, що повідомлення, як і раніше, містяться там. Потім клацніть по кнопці Доставить почту, щоб зробити чергову спробу відправити повідомлення з папки Исходящие.
При відправленні відповіді на будь-який лист дані про адресата автоматично будуть занесені до адресної книги. Це ще одна перевага використання режиму відповіді на повідомлення перед створенням нового повідомлення.
Створення нового повідомлення
Тепер розглянемо різні способи створення листа. Виконувати цю роботу краще заздалегідь в автономному режимі, щоб не витрачати в Інтернеті оплачуваний час.
    Клацніть по кнопці Создать сообщение (або оберіть команду Сообщения-Создать) – у відповіді відкриється вікно редактора, у якому ви можете скласти лист у форматі звичайного тексту або тексту HTML.
    У текстові поля  Кому і Копия введіть поштові реквізити. Клацнувши по кнопках ліворуч від полів, ви зможете скористатися адресною книгою. Додаткові адреси вказуються у полях Копия і Слепая. Одержувачі, названі у полі Копия, отримавши повідомлення будуть сповіщені про інших одержувачів того самого повідомлення. Одержувачі, зазначені у рядку Слепая, також отримують повідомлення, але в списку одержувачів вони не з’являються.
    У поле Тема введіть короткий опис повідомлення. Тоді адресат ще до відкриття листа може здогадатися про його зміст.
    Наберіть текст повідомлення у робочій зоні вікна редактора. Можете користуватися вставками вмісту з буфера обміну (кнопка Вставить на панелі інструментів).
    Вставка, якщо це потрібно, вкладені файли. Для цього в меню Вставка оберіть опцію Вложение файла або Текст из файла (якщо файл із розширенням .txt). оберіть файл і клацніть по кнопці Вложить.
    Ви можете вставити в повідомлення свою візитну картку. Для цього потрібно мати в адресній книзі ваші контактні дані. Увійдіть у меню Сервис-Параметры, відкрийте вкладку Создание сообщения, встановіть опції Почта або Новости в розділі Визитные карточки й оберіть потрібну картку зі списку.
    Щоб вставити в повідомлення малюнок, зафіксуйте курсором місце, де він має бути. Увійдіть у меню Вставка-Рисунок і натисніть кнопку Обзор для вибору файла малюнка. Потім задайте розташування і поля малюнка.
    Для вставки звуку в повідомлення клацніть по будь-якому місці у вікні повідомлення, виконайте команду Формат-Фон-Звук. Вкажіть файл фонового звуку і задайте число відтворення звукового фрагмента.
    Наприкінці повідомлення можете поставити підпис (ім’я, поштова адреса й адреса вашої Web-сторінки).
Зберігання повідомлення
Якщо ви не встигли закінчити повідомлення, закрийте вікно редактора командою Файл-Закрыть, з’явиться діалог із запитом «Сохранить изменения даного сообщения?». Потрібно відповісти Да, і тоді незакінчений лист потрапить до папки Черновики. Пізніше ви зможете дописати його, відкривши у цій папці.
Можливе також зберігання повідомлення за допомогою стандартних команд Сохранить і Сохранить как, розташованих у меню Файл. При цьому необхідно вказати формат, у якому слід зберегти повідомлення: поштове повідомлення (eml), простий текст (txt) або гіпертекст (htm).
Робота з адресною книгою
Введення адрес електронної пошти істотно спрощується при використанні адресної книги. До речі, ця книга може зберігати не тільки адреси, а й іншу корисну інформацію, наприклад номери телефонів. До адресної книги, крім Outlook Express, можуть звертатися й інші Windows-додатки. Розглянемо основні операції з адресною книгою.
Додавання запису до адресної книги
Відкрийте адресну книгу натисканням на кнопку Адресная книга на панелі інструментів або вибором команди меню Сервис-Адресная книга. Клацніть по кнопці Создать на панелі інструментів і оберіть опції Создать контакт або виконайте команду меню Файл-Создать-Контакт. У діалог Свойства введіть дані про адресата. На вкладці Имя зазначте ім’я, по батькові, прізвище, адресу електронної пошти. Решту даних можете ввести на інших вкладках вікна. Після введення даних клацніть по кнопці ОК і поверніться до вікна Адресная книга.
Вставка адреси в повідомлення
Складаючи повідомлення. Ви можете вставити адресу безпосередньо з адресної книги. Для цього у вікні редагування клацніть по кнопці Кому. У відповідь буде відкрито діалог Выбрать получателей, у якому виділіть потрібного адресата (адресатів), клацніть по кнопці Кому і потім – по кнопці ОК. Названа адреса з’явиться у полі одержувача повідомлення. Аналогічно ви можете зазначити одержувачів копії повідомлення (клацання по кнопці Копия  у вікні редагування).

V. Закріплення нового матеріалу.
1.    Що таке електронна пошта?
2.    Як відбувається обмін повідомленнями по електронній пошті?
3.    Які можливості програми Outlook Express?
4.    Які операції з повідомленнями пошти можливі в програмі Outlook Express?
5.    Опишіть процес отримання і перегляду повідомлень.
6.    Як відсортувати повідомлення за відправниками?

VI. Практична робота.
    На практичній частині уроку ви повинні будете запустити програму Outlook Express і створити в ній повідомлення. Текст повідомлення я вам роздам. При виконанні практичної роботи можна користуватись конспектами.
Підведення підсумків уроку
1.    Аналіз діяльності учнів на уроці.
2.    Виставлення оцінок та їх мотивація
Домашнє завдання: опрацювати теоретичний матеріал записаний у робочих зошитах.