Тема: Кліматичні пояси і головні типи клімату Землі: екваторіальний, тропічний, помірний, полярний.

Мета: формувати знання про основні і перехідні кліматичні пояси, дати уявлення про типи погоди і кліматичні області, розвивати просторове уявлення і логічне мислення.

Обладнання: атлас, карта півкуль, кліматична карта.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація опорних знань.

Бесіда.

  • Що таке клімат?
  • Чому кут падіння сонячних променів є головним чинником формування клімату?
  • Чому в горах із висотою температура знижується?
  • Які теплові пояси ви знаєте?
  • Який тепловий пояс одержує найбільшу кількість сонячного тепла і світла? Найменшу?
  • Від чого залежить розподіл сонячного тепла і світла територією нашої планети?
  • Що таке полярні кола?

Робота з «Географічним доміно».

3. Мотивація навчальної діяльності.

Настав час підвести підсумки нашого дослідження атмосфери. Ми повинні зібрати все, що знаємо про закономірності в розподілі на земній кулі температур, атмосферного тиску, опадів, у переміщенні повітряних мас.

Із «мозаїки» елементів, що характеризують погоду й клімат, необхідно скласти цілісну картину світу. Якщо правильно підберете й об’єднаєте елементи «мозаїки», то перед вами постане новий «портрет» Землі, відображений на карті «Кліматичні пояси».

В основі цього «портрета» лежить відоме вам твердження: клімат залежить від географічної широти, а значить, і змінюється він із широтою.

4. Вивчення нового матеріалу.

Землю умовно поділили на величезні широтні смуги – кліматичні пояси, вздовж умовних ліній на карті. Виділяють сім основних кліматичних поясів, що відповідають територіям формування екваторіальних, тропічних, помірних, арктичних та антарктичних повітряних мас. Так само називаються й основні кліматичні пояси, кожному з яких відповідає певний тип клімату.

Міні-конкурс.

Уявіть, що ви живите в певному поясі і любите свій край. Розповісти про нього ви маєте цікаво, захоплююче, звернувши увагу на особливості. (повітряні маси, температура, вологість) По одному учню від групи розповідає про кліматичний пояс. Інші складають з допомогою вчителя короткий запис характеристики кліматичних поясів.

ЕквКП – ЕквПМ --+ 24*С – 1000-2000 мм ( клім. областей нема) ТрКП – ТрПМ – завжди + темп. – опадів мало ( обл.. – континентальна та морська) ПКП – ППМ – зміна за сезонами – опади за сезонами (обл.. – морська, помірно-континентальна, різкоконтинентальна, мусонна) АрКП та АнтКП –АрПМ та АнтПМ --- дуже холодні --- опадів мало (обл.. – нема)

Крім основних, розділяють перехідні пояси, над якими не формуються постійні повітряні маси ( як у сезонах літо та зима – основні, осінь та весна – перехідні). Повітряні маси тимчасово «переходять» із сусідніх – основних поясів у зв’язку зі зміною кута падіння сонячних променів.

У субЕквКП почерзі господарюють Екв ПМ та ТрПМ, субТрКП – ТрПМ та ППМ, субАрКП та субАнтКП – ПППМ , АнтПМ та АрПМ самостійна робота з текстом підручника з конспектуванням.

Назва кліматичної області Особливості (температура, опади)

Морська-Помірно-континетальна

Різко континентальна-Мусонна

5. Закріплення.

Гра «Вірю – не вірю»

  • 1.Океан пом’якшує клімат.
  • Поблизу океану формується помірно-континентальний тип клімату.
  • 2.Амплітуда температур повітря морського типа клімату велика.
  • Часто буває хмарна погода із зливами .
  • 3.Теплі течії зігрівають повітря.
  • Повітряні маси тому стають посушливими.
  • 4.Континентальний клімат посушливий.
  • Амплітуда температур невелика.
  • 5.Навітряний схил хребта більш посушливий ніж підвітровий.
  • Перевалив через хребет, повітряні маси стають вологими.
  • 6.Мусонний тип клімату характеризується сезонними вітрами.
  • Літо –сухе та теплі, зима – волога та холодна.

6. Домашнє завдання.