Показники здоров’я і розвитку дитини.  Практична робота. Вимірювання пульсуМатеріали до уроків з основ здоров'я для 3-го класу
за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)

Мета: ознайомлювати учнів зі змістом і завданнями курсу «Основи здоров'я»; продовжувати формувати в учнів уявлення про цілісність і багатогранність поняття «здоров’я»; ознайомлювати з показниками здоров'я; показувати вікові зміни будови та функцій організму дитини; вчити учнів вимірювати пульс; розвивати уявлення про те, що здоров'я залежить від людини, за ним потрібно стежити, його потрібно берегти, вміння аналізувати, робити висновки; виховувати бажання берегти і зміцнювати своє здоров'я.

Обладнання: малюнок «Країна здоров'я», таблиці, секундомір, підручник, робочий зошит, завдання для роботи в групах, іграшковий мікрофон.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

 

ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів

Вступне слово вчителя

(з елементами бесіди)

От і знову дзвоник лунає.

Мелодійно і срібно звучить.

Він до класу дітей закликає,

Щоб успішно діток учить.

Підросли ви всі і зміцніли,

І цікавістю очі горять.

Дай нам, Боже, здоров’я і сили,

Щоб багато нового пізнать!

- Діти, ось і минули літні канікули. За цей час ви підросли, подорослішали, добре відпочили, набралися сил, а ще скучили за друзями та школою. А пригадуєте, які поради щодо відпочинку я давала вам наприкінці навчального року? (Відповіді дітей.)

- Чи пригодилися вам улітку знання, які ви раніше здобули на уроках «Основи здоров'я»?

 

Гра «Правда чи ні»

Хтось із дітей стає перед класом, а однокласники ставлять йому три запитання про літо. На два запитання треба відповісти правду, а на одне — неправду. Діти відгадують, які відповіді правдиві, а які — ні.

 

Робота в парах

(Діти об'єднуються у пари, показують пантоміму, чого вони навчилися робити влітку.)

 

ІІІ. Повідомлення теми уроку. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя

(У ході розповіді учитель демонструє малюнки з відповідними зображеннями.)

У 3 класі ми продовжимо подорожувати країною здоров'я, поглибимо свої знання про людину, як живий організм, її розвиток. Отримані знання допоможуть пізнавати себе, спостерігати за змінами, які відбуваються у вашому організмі, боротися з ворогами вашого організму, оволодієте навичками створення гарного настрою, навчать виходити з різних надзвичайних ситуацій і надавати допомогу та самодопомогу. У цьому вам допоможуть підручник і робочий зошит. У них ви будете аналізувати різні ситуації, робити висновки, працювати у парах і групах, проводити практичні роботи, дослідження, формувати правила. А для цього вам потрібне міцне здоров'я, сили, бажання.

Ви, мабуть, чули приказку, але щоб прочитати її, виконайте завдання.

(На демонстраційній дошці або на картках записано прислів'я, дітям потрібно закреслити зайві букви, прочитати відновлене прислів'я та пояснити його зміст.)

ПРОЗДОБИРОВ'Я - ДНАЙВЕСДОШРОЖКОЧИЙКСКАИОРБ.

(Здоров'я — найдорожчий скарб.)

02.10.2014-1-5

Учитель. Здоров'я — це найвище благо, дароване людині природою. Без нього життя не може бути повноцінним і щасливим.

Здоров'я організму характеризується певними показниками. При доброму самопочутті відмічається відчуття сили і витривалості, бадьорості й оптимізму.

Якщо ви веселі, бадьорі, вам хочеться бігати, стрибати, гратися і спілкуватися зі своїми однолітками, ходити до школи, завзято робити різні справи: читати цікаву книжку, допомагати дорослим, у вас хороший апетит, міцний сон — значить, ви здорові.

І навпаки — людина почувається нездоровою, коли в неї щось болить, немає настрою, відчуває втому.

(У ході роботи учні колективно складають таблиці для порівняння здорової та нездорової людини.)

 

Робота за таблицею «Показники здоров'я»

(Вирішення проблеми, поставленої учителем.)

На дошці — пелюстки ромашки, потрібно вибрати лише ті, на яких записані основні ознаки здоров'я і створити квітку:

? гарний настрій;

? рум'яні щоки;

? висока температура;

? біль у м'язах;

? хороший апетит;

? міцний сон;

? блискуче волосся;

? втома;

? відсутність болю;

? кволість;

? достатня маса тіла;

? нормальна температура тіла;

? пружні м'язи.

02.10.2014-1-6

Гра «Незавершене речення»

- Я здоровий, коли у мене...

- Здорові діти...

 

Робота з підручником

? Читання та обговорення вірша.

? Самостійне опрацювання тексту підручника й оповідання «Як Марійка стала дорослою».

- Чим ще (крім зросту), на твою думку, дорослі відрізняються від дітей?

- Чи вдалося стати «дорослою» маленькій Марійці?

 

Гра «Розсипанка» (на дошці)

Учитель. Зберіть і прочитайте прислів'я. Як ви їх розумієте?

- Одяг, новий, бережи поки здоров'я — поки, а молодий.

- Росте людина в старості вгору, а Змолоду — вниз.

 

Фізкультхвилинка

Нахилилися вперед,

Нахилилися назад.

Повернулись вправо, вліво,

Щоб нічого не боліло.

Раз, два, три, чотири —

Набираємося сили.

До товариша всміхнулись.

Всі присіли, потягнулись.

І на місці повернулись.

 

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Робота у групах

Учитель. Об'єднайтесь у дві групи. Перша група малює портрет здорової людини, а друга — хворої. Презентуйте свої малюнки класу. Назвіть, які ознаки здоров'я і нездужання ви намалювали.

 

Робота з підручником

Читання тексту підручника (с. 10) і складання пам'ятки «Я росту і розвиваюсь»

 

Робота в зошиті

- Ознайомлення із зошитом «Основи здоров'я, 3 клас».

- Бесіда про умовні позначки в зошиті.

- Виконання завдань.

 

Робота з прислів’ями і приказками

(Прислів'я записано на дошці або на картках для індивідуальної роботи. Для роботи в парах.)

Учитель. Наш народ споконвіку дбав про своє здоров'я і протягом багатьох років передавав із вуст у вуста ці слова народної мудрості.

З'єднайте частини і прочитайте. Поясніть, як розумієте.

Без здоров'я

Глянь на вигляд

Сміх краще лікує,

Доки здоров'я служить,

В здоровому тілі —

Як нема сили.

то людина не тужить,

здоровий дух.

то й світ не милий,

немає щастя.

ніж усі ліки…

і про здоров'я не питай.

 

V. Практична робота. Вимірювання пульсу

? Пояснити учням, що таке пульс.

? Вчити вимірювати частоту серцевих скорочень.

? Підбиття підсумків.

Учитель. Коли лікар оглядає хворого, він перевіряє частоту серцевих скорочень — це і є пульс. Від кожного такого скорочення серця кров тече по судинах. Якщо у людини занадто частий пульс, це може бути ознакою хвороби і того, що серце перенапружується. Кожен із вас також може навчитися вимірювати частоту серцевих скорочень. Для цього нам знадобиться секундомір або годинник із секундною стрілкою. (Можна запросити на практичну роботу шкільну медсестру).

02.10.2014-1-7

Виконуй так:

? трьома пальцями однієї руки спробуй знайти пульс на зап'ясті другої руки;

? полічи кількість ударів за одну хвилину.

Висновок. Отже, нормальний пульс для дітей вашого віку — 80—90 ударів за хвилину.

Зробимо кілька фізичних вправ. Після цього знову поміряємо пульс.

Висновок. Після бігу чи фізичних вправ частота серцевих скорочень може збільшитися, але за кілька хвилин знову стає нормальною. (Можна також перевірити.)

 

VI. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

- Що ж таке здоров'я, на вашу думку?

- Назвіть показники здоров'я.

- Про що ви дізналися під час практичноїроботи?

- Які завдання вам найбільше сподобалось виконувати?

Учитель. Діти, пам’ятайте!

Нема більшого багатства.

Як здоров’я ваше.

На радість всім — і тату, й мамі

Ростіть усі здорові й гарні.

 

Перша всеукраїнська газета для першого вчителя
«Початкова освіта» № 11 (731), червень 2014