МОДЕЛЮВАННЯ ЖИТТЄВИХ І ПРОБЛЕМНИХ СИТУАЦІЙ (Формування математичної компетентності)

МОДЕЛЮВАННЯ ЖИТТЄВИХ І ПРОБЛЕМНИХ СИТУАЦІЙПРАКТИКА НАВЧАННЯ
 
Формування предметної математичної компетентності учнів початкової школи є особливо актуальним у сучасному освітньому просторі. Досвід роботи педагогів показує, що підвищенню ефективності роботи сприяє залучення власного життєвого досвіду дітей та використання набутих знань та умінь у нестандартних, життєвих ситуаціях.
 
Сучасний етап розвитку шкільної освіти характеризується зміною освітньої парадигми (знаннєвої на особистісно зорієнтовану) та підвищенням його компетентнісної спрямованості. Відгуком на зміни у сучасному суспільстві та на освітньому просторі стало прийняття нових концепцій, у яких передбачено формування особистості, яка не лише має глибокі теоретичні знання, а й здатна «самостійно застосовувати їх у нестандартних, постійно змінюваних життєвих ситуаціях». Зростає роль умінь здобувати, переробляти інформацію, отриману з різних джерел, застосовувати її для індивідуального розвитку і самовдосконалення дитини через формування предметних і ключових компетентностей.

Серед теоретичних визначень щодо компетентнісного підходу до навчання, виховання і розвитку учнів початкових класів докладніше розглянемо математичну компетентність. Це пов'язано з тим, що педагогічний колектив колегіуму постійно проводить науково-дослідну роботу математичного спрямування.

Детальніше: МОДЕЛЮВАННЯ ЖИТТЄВИХ І ПРОБЛЕМНИХ СИТУАЦІЙ (Формування математичної компетентності)

УРОКИ МАТЕМАТИКИ (1 клас, 4 клас)

УРОКИ МАТЕМАТИКИ (1 клас, 4 клас)ТВОРЧА ЛАБОРАТОРІЯ
 
1-й КЛАС
 
Тема. Склад числа 10. Послідовність чисел у межах 10. Складання й розв'язування прикладів на додавання.
Мета: розглянути різні випадки складу числа 10; формувати навички, складання і розв'язування прикладів на додавання на основі знання складу числа 10; закріплювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, кмітливість; виховувати любов до математики.
Обладнання: малюнок Королеви Математики, зірочки з назвами, малюнки звірят, таблиця складу числа 10, перфокарти, таблиці-будинки, таблиця з геометричним матеріалом.

Хід уроку

І. Організація класу
Учитель. Діти! Давайте разом із Марією Познанською щиро привітаємо одне одного.
Я всміхаюся сонечку.
Учні. Здрастуй, золоте!
Учитель. Я всміхаюся квіточці.
Учні. Хай вона росте.
Учитель. Я всміхаюся дощику!
Учні. Лийся, мов із відра.
Учитель. Друзям усміхаюся!
Учні. Зичу їм добра.

Учитель. Тепер поверніться й подаруйте усмішку своєму товаришеві. Починаємо урок математики. Хто з вас любить математику?
Цей предмет треба не лише любити, а й добре знати.
Математика — наука точна і серйозна. Прожити без неї нам навіть дня не можна.

Детальніше: УРОКИ МАТЕМАТИКИ (1 клас, 4 клас)

МАТЕМАТИКА (ТВОРЧА ЛАБОРАТОРІЯ)

МАТЕМАТИКА
Задачі від тітоньки Сови

Задачі-жарти
1. Трійка коней за 1 годину пробігла 12 км. Скільки кілометрів пробіг кожен кінь?
2. У кожному з чотирьох кутків кімнати сидить кіт. Навпроти кожного них сидить по 3 коти. Скільки всього котів у кімнаті?
3. У сітці 5 груш. Треба їх поділити між п'ятьма дівчатками (по одній), але так, щоб одна груша залишилася в сітці.
4. 5 картоплин зварилися в каструлі за 30 хв. За скільки хвилин зварилася 1 картоплина?
5. О 2 годині дня в Києві йшов дощ. Чи можна чекати сонячну погоду через 10 годин?
6. Дві матері, дві дочки й бабуся з внучкою. Скільки всіх?
7. Що знаходиться між берегом і річкою?
16.11.2014-1-1
Задачі-головоломки
1. У трьох пакетах порівну каштанів. Коли з кожного пакета взяли по 60 каштанів, то в них стало стільки каштанів, скільки було раніше у двох пакетах. Скільки всього каштанів було спочатку? (540 каштанів.)
2. У Тараса в 2 рази більше марок, ніж у Юрка. Тарас подарував Юркові четверту частину своїх марок. У кого їх стало більше? (Стане порівну.)

Детальніше: МАТЕМАТИКА (ТВОРЧА ЛАБОРАТОРІЯ)

МАЛЮНОК ОДНИМ РОЗЧЕРКОМ. РОЗМІЩЕННЯ. ПОДІЛ НА ЧАСТИНИ

МАЛЮНОК ОДНИМ РОЗЧЕРКОМ. РОЗМІЩЕННЯ. ПОДІЛ НА ЧАСТИНИГРУПИ ПРОДОВЖЕНОГО ДНЯ

 

Мета: вчити креслити малюнки одним розчерком, розв’язувати геометричні задачі на взаємне розташування предметів, ділити фігури на частини за вказаним правилом, розвивати просторову уяву та окомір.

Обладнання: посібник «Планета міркувань», 4-й клас, стрічка завдовжки 3 м, аркуші паперу, кольорові олівці, дерев'яні палички.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. На нашій планеті є пустелі — великі площі суші, укриті піском, де над головою — палюче сонце. Але й тут можна зустріти багате на рослинність і прісну воду родюче місце, яке називається — оазис. Щасливий той мандрівник, який після виснажливої подорожі потрапляє до нього. Сьогодні на уроці ми відвідаємо - геометричний оазис, не менш привабливий і цікавий.

Детальніше: МАЛЮНОК ОДНИМ РОЗЧЕРКОМ. РОЗМІЩЕННЯ. ПОДІЛ НА ЧАСТИНИ

ДІЇ НАД ЧИСЛАМИ. МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ (Математика 3-й клас)

ДІЇ НАД ЧИСЛАМИ. МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ (Математика 3-й клас)МАЙСТЕР-КЛАС

 

Учені неодноразово доказують позитивний вплив музики на дитину. Правильно підібрана мелодія заспокоює, піднімає настрій, навіть сприяє кращому запам'ятовуванню. У цьому можна переконатися на уроці математики, використовуючи музикотерапевтичні пісні.

Тема. Закріплення знань табличних випадків множення і ділення. Розв'язування рівнянь. Розрізнення об'ємних геометричних фігур.

Мета: закріплювати знання учнів про арифметичні дії, табличні випадки множення і ділення за допомогою музикотерапевтичних пісень; формувати вміння розв'язувати рівняння на основі зв'язків між компонентами та результатами арифметичних дій за допомогою співу; вдосконалювати навички розрізняти об’ємні геометричні фігури; розвивати обчислювальні навички, увагу, мислення, пам'ять, зоровомоторну, слухомоторну координацію і ритм, слух, голос; виховувати дружні відносини між дітьми, інтерес до вивчення математики за допомогою музикотерапевтичної технологи «ПіснеЗнайка».

Хід уроку

І. Організація та психологічний настрій класу

Релаксація

Учитель. Подивилися на мене,

Посміхнулися усі.

Чи готові до роботи?

(Так.)

- Молодці.

- Сьогодні на уроці в нас багато гостей. Тож для сміливості давайте підтримаємо один одного.

Діти стають у коло, беруться за руки. Рефреном повторюють за учителем кінцівки речень.

- Ви молодці! (Ми молодці!)

- Ви розумні! (Ми розумні!)

- Ви старанні! (Ми старанні!)

- Я люблю вас! (Ми любимо вас!)

Детальніше: ДІЇ НАД ЧИСЛАМИ. МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ (Математика 3-й клас)

Методика роботи з простими видами задач у початковому курсі математики

Методика роботи з простими видами задач у початковому курсі математикиПроблема формування професійної компетентності в будь-якій галузі знаходиться в полі зору багатьох наукових дисциплін: соціології, історії, філософії, культурології, педагогіки, психології, предметних методик.

Під професійною компетентністю педагога розуміють особистісні можливості вчителя, які дають йому змогу самостійно й ефективно реалізовувати цілі педагогічного процесу. В умовах реалізації національної концепції навчання і виховання школярів висуваються нові вимоги до професійної компетентності вчителів початкової школи, оскільки вони найперші залучаються до формування громадян нової генерації.

Детальніше: Методика роботи з простими видами задач у початковому курсі математики

Математичний гурток у 1 класі

Математичний гурток у 1 класіЗгідно з новим Державним стандартом початкової загальної освіти навчання математики в початковій школі виконує низку значущих для загального розвитку особистості учня завдань, серед яких: формування здатності логічного міркування, уміння виділяти властивості предметів і явищ навколишнього світу; виховання зосередженості, наполегливості, працьовитості, самостійності та ін.; розвиток інтелекту, пам'яті, мовлення, уяви.

Детальніше: Математичний гурток у 1 класі

Особливості контролю знань із математики з застосуванням ЕОМ

Особливості контролю знань із математикиСеред основних ознак знань велике значення має уміння самостійно мислити, "бачити" задачу і знаходити підхід до її розв'язку, спроможність орієнтуватися в новій ситуації. Оцінюючи уміння, ми оцінюємо мислення, пам'ять, увагу і спроможність до самостійного мислення.

Детальніше: Особливості контролю знань із математики з застосуванням ЕОМ

Групова навчально-пізнавальна діяльність на уроках математики

Організація групової навчально-пізнавальної діяльностіОднією з найбільш поширених сьогодні форм навчання є його групова організація. Саме групове навчання може стати не лише важливим резервом підвищення ефективності навчання математики, а й сприяти активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів, перетворенню їх із об'єктів у суб'єкти навчання, формуванню у них самостійності, здатності до самоосвіти та самовиховання. Однак його широке використання гальмується нерозробленістю достатньо чіткої теорії, що ґрунтувалася б на наукових результатах близьких до педагогіки наук.

Детальніше: Групова навчально-пізнавальна діяльність на уроках математики

Психолого-педагогічні особливості вивчення елементів стереометрії

Навчання – складний і багатогранний процес. Його основною метою є прагнення дати (або отримати) цілісне уявлення про оточуючий матеріальний світ. Для досягнення цієї мети необхідно враховувати фізіологічні, психологічні та педагогічні особливості цього процесу.

Просторове мислення, як відомо, є складовою частиною чуттєво-образного мислення і не є апріорі визначеним, запрограмованим від народження. Воно формується в процесі індивідуального розвитку людини. Для правильного його формування слід спиратися насамперед на здобутки в галузі фізіології та психології, зокрема на відкриття явища асиметрії півкуль головного мозку. Ще порівняно недавно існувала думка про їх рівноправність щодо деяких функцій. Проте досліди Р. Сперрі та його послідовників, а також досягнення вітчизняної науки переконливо свідчать про функціональні відмінності півкуль головного мозку у сприйнятті образів реального світу, формуванні мислення.

Детальніше: Психолого-педагогічні особливості вивчення елементів стереометрії

Умовивід. Дедуктивні умовиводи. Індуктивні умовиводи та їх види. Дедукція та індукція в навчальному процесі

Умовивід — це форма мислення, в якій з одного чи декількох істинних суджень на основі певних правил виводу виводять нове судження. Структура кожного умовиводу включає в себе засновки, висновок і логічний зв'язок між засновками та висновком.

Умовивід буде правильним тоді і тільки тоді, коли в ньому виконуються основні закони логіки (тотожності, несуперечності, виключеного третього, закон достатньої підстави). Логічним висновком з даних засновків є таке речення, яке не може бути хибним, коли ці засновки істинні. Умовиводи поділяються на дедуктивні, індуктивні та умовиводи за аналогією. Вони можуть бути необхідними та ймовірними (правдоподібними).

Детальніше: Умовивід. Дедуктивні умовиводи. Індуктивні умовиводи та їх види. Дедукція та індукція в навчальному процесі

Використання НIТ при навчаннi математики

Koмn'ютepнi тexнoлoгiї, як i caм кoмп'ютep icтoтнo пoзнaчилиcя нa cтaвлeннi бiльшocтi yчнiв дo мaтeмaтики, ocкiльки з їx дoпoмoгoю мoжнa peaлiзyвaти caмi нeзвичaйнi мaтeмaтичнi iдeї тa poзв'язaти цiкaвi piзнoмaнiтнi зaдaчi. Tим бiльшe cьoгoднi бeз кoмп'ютepa нe мoжнa oбiйтиcя пiд чac poзв'язyвaння cклaдниx мaтeмaтичниx зaдaч. Зaвдaння пoлягaє в тoмy, щoб викopиcтaти цeй нeзвичaйний пoтяг yчнiв дo кoмп'ютepa y нaвчaльнoмy пpoцeci, зoкpeмa y нaвчaннi мaтемaтики.

Детальніше: Використання НIТ при навчаннi математики

Нарисною геометрією називають розділ геометрії, який вивчає методи ...

Передача інформації є однією із складових частин функціонування людського суспільства. Людям притаманні різноманітні способи передачі інформації: мова, жест, спів, музика, письмо і зокрема графічні зображення. Необхідність графічних зображень виникла з трудової діяльності людства, яке здавна відображало в малюнках предмети і знаряддя своєї праці, побуту, вірувань та естетичні погляди. Навіть на стінах печер первісної людини знаходять примітивні зображення тварин і різних предметів побуту. Потяг людей до зображення, зарисовування має давніше походження, ніж виникнення писемності.

Детальніше: Нарисною геометрією називають розділ геометрії, який вивчає методи ...

Нарисна геометрія

Нарисна геометрія навчає:

будувати креслення просторових форм з їх словесним описом;

читати креслення;

розв’язувати на кресленні задачі за визначенням взаємного положення геометричних елементів (позиційні задачі) та визначенням натуральних величин цих елементів (метричні задачі).

Детальніше: Нарисна геометрія

ИНФОРМАЦИОННЫЕ ТЕХНОЛОГИИ В ПРЕПОДАВАНИИ ГЕОМЕТРИИ

Студенты 1-го и 2-го курсов технических специальностей испытывают серьезные затруднения при изучении курса начертательной геометрии и технического черчения. Затруднения встречаются и у большинства школьников при овладении курсом стереометрии. Основной причиной низкой обучаемости большинство специалистов считают недостаточный уровень развития пространственного мышления. Исследования ученых показывают, что пик развития пространственного воображения приходится на возраст 5-6 лет [1], что формирование восприятия пространства у младших школьников происходит более интенсивно, чем у старших, поэтому становится ясно, насколько важно знакомить учащихся с пространственными формами уже в рамках детского сада, начальной и основной школы.

Детальніше: ИНФОРМАЦИОННЫЕ ТЕХНОЛОГИИ В ПРЕПОДАВАНИИ ГЕОМЕТРИИ

ФОРМУВАННЯ НАУКОВОГО СВІТОГЛЯДУ НА УРОКАХ МАТЕМАТИКИ ЗАСОБАМИ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

За даними досліджень ЮНЕСКО, 80% учителів переконані, що діти ходять до школи тільки з примусу дорослих, 20% батьків вважають школу тяжкою повинністю. І все тому, що на уроках панує нудьга!

Чи має право школа бути нудною? І що це таке – нудьга на уроках?

            За даними тих же досліджень у 5-6 класах ніколи не нудьгують 25% учнів, сумно на уроках лише 5%. А от у 10 класі задоволених не більше як 10%, а «страждальців» - 20%. Що відбувається за 5 років із жвавими, допитливими дітьми? Як утримати прогресування цієї тенденції?

Детальніше: ФОРМУВАННЯ НАУКОВОГО СВІТОГЛЯДУ НА УРОКАХ МАТЕМАТИКИ ЗАСОБАМИ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Навчання математики в 5-х класах загальноосвітніх навчальних закладах

Навчання математики в 5-х класах загальноосвітніх навчальних закладах у 2004/2005 навчальному році буде здійснюватися за новими програмами, надрукованими у збірнику “Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. Математика. 5-12 класи” видавництва “Перун”, Київ, 2005р. та у науково-методичному журналі “Математика в школі”.

Навчання математики в школі ґрунтується на низці концептуальних положень.

1. Зміст сучасної шкільної математичної освіти - це не просто знання, уміння і навички, а людська культура, що знаходить відображення в освітній галузі “Математика”

Детальніше: Навчання математики в 5-х класах загальноосвітніх навчальних закладах

Самостійна робота учнів з математики

Поряд з усним викладом теоретичних знань, поясненням учителем способів розв'язування різних типів задач та колективним їх розв'язуванням значне місце в процесі навчання математики посідає самостійна робота учнів. До самостійної роботи можна віднести самостійне вивчення учнями навчального матеріалу на уроці або під час виконання домашнього завдання за підручниками навчальними посібниками та науково-популярною літературою, самостійне доведення теорем та розв'язування задач, роботу в зошитах з друкованою основою, програмоване навчання за допомогою програмованих посібників та персональних ком’ютерів.

Детальніше: Самостійна робота учнів з математики

Методи навчання математики

Слово «метод» грецького походження і в перекладі означає шлях дослідження, спосіб пізнання.

Під методом навчання в дидактиці розуміють способи навчальної роботи вчителя і організації навчально-пізнавальної діяльності учнів з розв'язування різних дидактичних задач, спрямованих на оволодіння матеріалом, що вивчається.

Детальніше: Методи навчання математики

Принципи навчання математики

Важливе завдання, процесу навчання математики в школі - домогтися глибокого і міцного засвоєння учнями теоретичних знань: математичних понять, тверджень про їхні властивості (аксіоми» теореми), правил, законів; сформувати навички й уміння застосування теоретичних знань на практиці і оволодіння способами творчої діяльності, досягти глибокого усвідомлення учнями світоглядних і морально-етичних ідей. Слід розрізняти поняття «процес навчання» і «процес одержання освіти». Навчання, у тому числі й математики, забезпечує освіту лише за умови його формувального впливу на особистість. М. Г. Чернишевський вважав, що для того щоб людина була освіченою у повному розумінні слова, потрібні три властивості: широкі знання, звичка мислити і шляхетність почуттів.

Детальніше: Принципи навчання математики

Рух за реформу шкільної математичної освіти

Зміст шкільного курсу завжди відстає від розвитку математики та її застосувань. З прогресом науки і виробництва суспільство висуває нові вимоги до рівня шкільної математичної освіти, що спричиняє потребу періодично модернізувати (від англ. modernе - сучасний) зміст шкільного курсу.

Детальніше: Рух за реформу шкільної математичної освіти

Математика в школі як навчальний предмет. Цілі навчання математики в загальноосвітній школі

Нині школи України працюють за навчальними планами, які певною мірою враховують національні особливості нашої держави і нові соціальні вимоги до форм і рівня освіти. Вони від повідають вимогам рівневої і профільної диференціації, потребам індивідуальної та групової роботи з окремими категоріями учнів.

Згідно з планом математика вивчається (в основному) 4 год на тиждень в усіх класах, починаючи від 1 до 9 і 3 год - в 10-11 класах, тобто на вивчення математики припадає найбільша  кількість годин порівняно з іншим предметами. У варіативній частині плану виділяється. резерв годин для індивідуальних та групових занять на вивчення математики. Цей фактор накладає ще більшу відповідальність на вчителя математики за якість магматичної підготовки школярів.

Детальніше: Математика в школі як навчальний предмет. Цілі навчання математики в загальноосвітній школі

Методика навчання математики як наука і як навчальна дисципліна в педвузі

Методика навчання математики (скорочено - методика математики) - це наука про математику як навчальний предмет і закономірності процесу навчання математики учнів різних вікових груп. Завдання методики математики - відповісти на чотири основні запитання.

1. Навіщо навчати математики? (Мета навчання математики.)

2. Що треба вивчати? (Зміст навчання.)

3. Як треба навчати математики? (Методи, організаційні форми і засоби навчання математики.)

4. Як розвивати і виховувати учнів у процесі навчання математики?

Детальніше: Методика навчання математики як наука і як навчальна дисципліна в педвузі